czwartek, 11 sierpnia 2016

Nauki przedmałżeńskie- czy faktycznie są takie straszne


Nauki przedmałżeńskie spędzają sen z powiek wielu parom pragnącym zawrzeć związek  małżeński. Można usłyszeć wiele niepochlebnych historii. Czy naprawdę tak jest w rzeczywistości? Otóż nie. Tylko trzeba wybrać te naprawdę wartościowe, które mogą wzbogacić wasz związek.  Często organizowane są kursy w formie warsztatów. Prym wiodą Dominikanie.

Mały przegląd w czy możemy wybierać: 
Kraków dominikanie:

Kurs weekendowy

https://krakow.dominikanie.pl/2015/01/14/weekendowe/

Kursy odbywają się w piątek i sobotę (najczęściej raz w miesiącu) i obejmują wszystkie tematy wymagane w ramach przygotowania do małżeństwa. Na kurs weekendowy można się zapisać tylko przez internet, za pomocą formularza zgłoszeniowego. Opłata za kurs wynosi 75 zł od osoby. 


Kurs czterotygodniowy

https://krakow.dominikanie.pl/2015/01/14/4-tygodniowe/

Czterotygodniowy kurs przedmałżeński obejmuje 4 spotkania (każde ok 2 godz.). Wykłady odbywają się przez cały rok, w poniedziałki lub środy (z wyjątkiem lipca i sierpnia). Początek każdego nowego cyklu spotkań to pierwszy poniedziałek i pierwsza środa miesiąca. Można zacząć kurs od dowolnego tematu, ale trzeba uczestniczyć we wszystkich czterech katechezach. Oprócz wykładów narzeczeni biorą udział w 3 rozmowach w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego. Zapisu na kurs należy dokonać osobiście, bezpośrednio przed kursem. Koszt całego kursu to 40 zł/ osobę.

Opinie uczestników:

 Polecam :) Tylko jak będziecie  się zapisywać  na kursy  weekendowe to musicie mieć refleks, bo miejsca się rozchodzą w sekundy i nie przesadzam ;) Fajnie spędzony czas i dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy od Państwa Babików. Teraz często wspominamy nauki :)

My z narzeczonym robiliśmy tam kurs czterotygodniowy :) Bardzo polecam, fajne małżeństwo to prowadzi, wiele ciekawych i przydatnych rzeczy się od nich dowiedziałam. Ojciec dominikanin, który z nimi prowadzi ten kurs,  ciekawie mówił i konkretnie. Byłam u nich też na warsztatach komunikacji małżeńskiej i również polecam :) Wtedy ma się załatwione 2 spotkania z poradni.


Również byłam i polecam :) Ciekawie prowadzone.  Prowadzący przesympatyczni i z duża wiedzą życiową.  Również polecam :) bardzo miło wspominamy nauki u nich ;)


Bardzo polecamy ;) aż szkoda było, że to tylko 4 tygodnie.  


Również polecam . Super małżeństwo Babików! My akurat mieliśmy weekendowy kurs u Dominikanów :) Super wspominamy! :) Tylko tam są zapisy internetowe i jak ruszą trzeba być ultraszybkim :D po 20 sec juz miejsca porezerwowane  ;-)

Jak wyżej - tylko Dominikanie!  Trudno upolować miejsca, ale nie ma co sie zniechęcać .Rzeszów Dominikanie 

W parafii św. Jacka w Rzeszowie prowadzone są katechezy przedmałżeńskie w formie weekendowej pod nazwą „4 miłości” trwające od piątku do niedzieli włącznie w podanym uprzednio terminie. Każdy dzień katechez składa się z czterech godzin zajęć wykładowo-warsztatowych z jedną przerwą w połowie tego czasu. W poszczególne dni kursu zajęcia rozpoczynają się o: Piątek – 18:00  Sobota – 16:00  Niedziela – 11:30 Całkowity koszt wynosi 80 zł od osoby (płatne ostatniego dnia) i jest dotacją na wykończenie wnętrza kościoła. Zapisy na katechezy przedmałżeńskie „4 miłości” odbywają się wyłącznie za pomocą formularza.

Opinie uczestników:

Nauki rewelacyjne byliśmy bardzo zadowoleni.

Kurs weekendowy "4 miłości " aby otrzymać papierek trzeba być na wszystkich trzech spotkaniach ale warto i również bardzo polecam ;)


Czas szybko mija bo są bardzo fajnie prowadzone przez księdza.  Zahacza o różne tematy dot. małżeństwa. A ze spraw organizacyjnych, to odbywają się w salce, bierze w nich udział na raz mnóstwo par - myślę że około 100 osób. Dziewczyny siedzą z jednej strony sali, panowie naprzeciwko nich :) ogólnie są ok, polecam :) minusem jest cena (80zł od osoby), ale chyba lepiej dopłacić więcej i coś z tego wynieść niż przesiedzieć bezmyślnie standardowe nauki.


Katowice dominikanie

https://katowice.dominikanie.pl/kursy/weekendowy-kurs-przedmalzenski/

Kurs przedmałżeński  ma postać weekendowego spotkania (piątek – sobota). Zajęcia prowadzone są przez parę małżeńską, kapłana oraz naprotechnologa, certyfikowanego instruktora modelu Creightona.  Jest to przede wszystkim okazja do refleksji nad powołaniem do życia małżeńskiego i rodzinnego oraz przypomnienie podstawowych prawd naszej wiary. Chętni mogą również skorzystać z indywidualnej rozmowy na temat rozeznawania powołania i konkretnych problemów życia małżeńskiego i duchowego. Koszt, jaki obejmują nauki przedmałżeńskie wynosi 75 zł od osoby (płatne w czasie trwania kursu) – uczestnicy otrzymują materiały do pracy, w przerwach zajęć przewidziany jest poczęstunek, a w sobotę w południe dłuższa przerwa obiadowa.

Opinie uczestników:

Dominikanie w Katowicach. Super!

Razem z Narzeczonym polecamy gorąco Dominikanów w Katowicach :) Przede wszystkim większość wykładów prowadzi małżeństwo z wieloletnim stażem, nie ksiądz. Ciekawie,  wesoło,  wzruszająco.  Żałujemy trochę,  że poszliśmy na kurs weekendowy,  bo to było naprawdę fajne doświadczenie.

Tez polecam Dominikanów w Katowicach - byliśmy z Narzeczonym teraz w weekend. Super sprawa - ciekawie, i świecko, i katolicko. Trochę o biologii, trochę o religii i trochę o życiu w małżeństwie od pary ze stażem :) Koszt 150 PLN od pary. Warte każdej złotówki.

Uwaga walka o miejsce, ale warto się  zapisać.  4 spotkania po max 1-1,5h.  Treściwie, zabawnie, nie ortodoksyjnie . My jesteśmy mega zadowoleni.

Myśleliśmy  na początku o weekendowych,  ale zdecydowaliśmy się na czterotygodniowe i dobrze:) są 4 spotkania, niby po 2 godziny,  ale trwają 1,5.  I nie trzeba ich robić w jeden miesiąc.  Można rozłożyć nawet na kilka m-cy co dla nas jest idealne.  Dobrze się słucha,  nawet mój narzeczony stwierdził,  że gadają z sensem,  a był nastawiony bardzo sceptycznie.  Z humorem,  sensem,  praktycznymi przykładami no i nie ma zanudzania.

Serdecznie z narzeczonym polecam kurs przedmałżeński w Katowicach u Dominikanów.  Jesteśmy po weekendowych sesjach (piątkowe popołudnie i cala sobota). Prowadzi to małżeństwo Kopocz. Bardzo ciekawi, inteligentni i zakochani w sobie ludzie.  Z  dużą  wiedza psychologiczno społeczną.  Było tam  dla mnie mnóstwo ciekawych informacji.  Odrzucając katolickie typowo aspekty,  to można naprawdę dużo się dowiedzieć o relacjach w małżeństwie i naprawdę złapać refleksje na wiele tematów.  Dziś kiedy wyszliśmy na przerwę obiadową  pierwsze, co powiedział narzeczony to: Ja nie wiedziałem, ze to małżeństwo to jest taka trudna sprawa.  A nawet i katolickie zasady i nauki to jest coś ciekawego. Chociaż z wieloma rzeczami mogę się nie zgadzać, to w kwestii rodziny mam takie samo zdanie jak tam. Co jest najciekawsze,  nie było powiedziane nic o tradycyjnym podziale ról,  wręcz odwrotnie. A jeżeli chodzi o wszystkie kontrowersyjne sprawy związane z małżeństwem, czyli seks i dzieci to są tam przedstawiane w sposób dosadny i jasny,  ale inteligentny nikogo nie stygmatyzujący i taki, żeby to przemyśleć. Podsumowując, dla tych, którzy chcą sie tym zainteresować i pójść na takie nauki z otwartym umysłem i chęcią posłuchania kogoś mądrego, nawet w kwestiach, w których się z nimi różni to jeszcze raz polecam!


Też  byliśmy na tym kursie przed ślubem :) Jesteśmy bardzo zadowoleni.  Jak ktoś chce coś wynieść i nie spędzić czasu myśląc o byle czym to faktycznie dobry wybór.  Szczególnie jak są osoby które bardzo szybko się zdecydowały na ślub i nie obgadały ze sobą większości tematów,  to tam ma czas na konfrontacje ;)


Warszawa Dominikanie na Freta

https://freta.dominikanie.pl/kursy/wieczory-dla-zakochanych/

Wieczory dla Zakochanych są formą przygotowania do sakramentu małżeństwa lub też rozeznania sytuacji w związku. Jest to wymagająca, ale owocna forma kursu przedmałżeńskiego. Oprócz wykładów narzeczeni biorą udział w trzech konsultacjach w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego. Zapisy uczestników dokonuje się przez formularz.  Listy uczestników otwierane są na kwartał przed rozpoczęciem danej edycji Wieczorów . Wieczory odbywają się w dwóch edycjach w ciągu roku. Od marca do czerwca oraz od października do grudnia w czwartki od 18.30 do 21.30.  Opłata  75 zł od osoby.


Kurs 4 dniowy jest to nadzwyczajna forma przygotowania narzeczonych. Odbywa się w małej grupie uczestników, dlatego nie wystarcza miejsca dla wszystkich chętnych. Zapisy odbywają się na miesiąc przed terminem zajęć.  Zajęcia trwają ok. 20 godzin zajęć w ciągu czterech dni: katecheza w piątek wieczorem i sobotę, sesja warsztatowa 4,5 godzinna w małej grupie, oraz dzień katechetyczny w niedzielę. Program obejmuje zakres wymaganej katechezy przedślubnej. Oprócz wykładów i warsztatów, uczestnicy biorą udział w trzech konsultacjach w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego. Opłata  140 zł od osoby.Jak nie do Dominikanów  to gdzie najlepiej się udać? 

 Przed nami małżeństwo
Projekt "Przed nami małżeństwo" działa w ramach Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Katowickiej. Kursy trwają weekend i odbywają się w 8 miastach Śląska (i wyjazdowo w Koniakowie). Zajęcia odbywają się w sobotę i niedzielę. Kończą się Mszą świętą, na którą zapraszamy serdecznie rodziców narzeczonych. Narzeczeni otrzymują odpowiednie zaświadczenia z ukończenia nauk przedmałżeńskich. Nauki zawierają w sobie dzień skupienia. Kurs prowadzony jest metodą konferencyjno- warsztatową. Opłata 150 zł (od pary). W tej kwocie są posiłki (lunch), kawa/herbata oraz materiały.


Opinie uczestników:

Powiem jedno było warto poświęcić ten jeden weekend na te nauki. Na początku podeszliśmy do tego sceptycznie, że się wynudzimy, że beznadziejnie będzie to prowadzone. Otóż nie. Zostaliśmy pozytywnie zaskoczeni. Oprócz wykładów były tez ćwiczenia, które pozwalają poznać co Twój narzeczony myśli,  jakie ma odczucia do różnych spraw itp. Naprawdę warto było. I był ten sławny list, który pisaliśmy.  Ja do swojego narzeczonego a on do mnie.  Odczytaliśmy je dopiero na zakończenie kursu. Nie jedna z Was, która  będzie na tym kursie zaskoczy sie jak wasi mężczyźni potrafią pięknie pisać o tym co do was czuja, jak wyobrażają sobie z wami wspólne życie.  Ja jak czytałam list od mojego  to, aż płakałam. Nigdy nie myślałam, że taki romantyk z niego. Sam później przyznał, że warto było iść na ten kurs i że ten list to coś wspaniałego. Polecam z całego serca .  Warto tam było być.


Szczerze polecam kurs.  Prowadzony  przez małżeństwa z różnym stażem.  Poruszane tematy w taki sposób, że mi i mojemu narzeczonemu  osobiście dały dużo do myślenia. Rewelacja.Kurs na miłość" organizowany przez Księdza Stryczka


Kurs na miłość to nowoczesna forma przygotowania narzeczonych do zawarcia sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim. Prowadzony jest przez osoby odpowiednio przygotowane z wykorzystaniem wielu współczesnych technik i metod przekazu. Kurs jest doskonałą okazją do zatrzymania się w biegu życia i odniesienia swojej relacji do Boga i zastanowienia się nad tym, jaką rolę sprawy religijne będą odgrywały w przyszłym życiu małżeńskim. Zajęcia z zakresu psychologii stwarzają okazję przeanalizowania najistotniejszych kwestii życia rodzinnego takich jak:  sposoby wzajemnego komunikowania się małżonków, podejście do rodzicielstwa, stosunek do rodziców i teściów. W ramach kursu wiele miejsca poświęca na omówienie zagadnień związanych z seksualnością i planowaniem rodziny. Omawiane są szanse i zagrożenia wynikające ze sfery płciowej.


Opinie uczestników:

Dzisiaj byliśmy na naukach pt. "Kurs na miłość" organizowany przez Księdza Stryczka - od Szlachetnej Paczki.  Fantastyczne zajęcia, mnóstwo śmiesznych anegdot i historii. POLECAM !!

Byłam bardzo zadowolona i mój narzeczony również. Wybraliśmy kurs prowadzony przez państwa Babików. Z całego serca mogę polecić! Dużo śmiechu ;-) bardzo milo wspominamy do dziś. 3 wizyty w poradni dodatkowo możecie zaliczyć. Chyba ze chcecie zaliczyć kurs Npr wtedy zastępuje Wam to 2 wizyty w poradni.Lublin Na Staszica

Zajęcia rozpoczynają się w sobotę i niedzielę o godzinie 9.00 w sali konferencyjnej przy kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie przy ul. Staszica 16a. Zajęcia kończą się w sobotę o godzinie 17.00 a w niedzielę o godzinie 15.00. Forma weekendowa przygotowania do sakramentu małżeństwa jest płatna. Koszt od pary wynosi 150 zł. (wpłata na pierwszym spotkaniu). Ponadto uczestnicy weekendowej formy przygotowania zobowiązani są do wzięcia udziału w dniu skupienia dla narzeczonych oraz  jednym indywidualnym spotkaniu z doradcą życia rodzinnego, do którego można przystąpić dopiero po odbytym weekendzie. Z racji ograniczonej liczby miejsc należy wcześniej zapisać się na wybrany termin. Najlepiej można to uczynić telefonicznie (wysyłając sms z podaniem imion i nazwisk narzeczonych oraz terminem który Was interesuje – zapisanie potwierdzimy tą samą drogą odpisując na Waszą wiadomość) lub mailowo.

 Opinie uczestników:

Bardzo polecam, świetni księża i sympatyczne babki z poradni.

My również uczestniczyliśmy na Staszica. Godni polecenia. 

My również na Staszica: ) ksiądz Pyda jest super.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz