Nie każdy właściciel zwierzęcia zdaje sobie sprawę z powagi systematycznego odrobaczania swojego pupila. Jest to często bagatelizowane. Należy zdać sobie sprawę, że nie chodzi tu tylko o zdrowie naszego zwierzaka, ale także nasze. Dlatego pokrótce postaram się wam przedstawić to zagadnienie.
Odrobaczanie - o co tyle krzyku?
Pasożyty same w sobie są przyczyną zoonoz czyli chorób odzwierzęcych lub je przenoszą. Często powodują nieodwracalne skutki zdrowotne lub mogą w ciężkich przypadkach doprowadzić do śmierci. Dlatego tak ważne jest systematyczne odrobaczanie. Głównymi pasożytami naszych psów i kotów są nicienie i tasiemce.Jakie pasożyty głównie zagrażają dla naszego psa lub kota?
Nicienie:- Toxocara canis
- Toxocara cati
- Toxascaris leonina
- Trichuris vulpis
- Ancylostoma
- Echinococcus granulosus
- Echinococcus multilocularis
- Dipylidium caninum
- Taenia spp.
- Multiceps multiceps
- Mesocestoides
Pośród tych pasożytów są też groźne dla człowieka- należą do nich:
- Toxocara canis- glista psia
- Toxocara cati- glista kocia
- Echinococcus granulosus- tasiemiec bąblowiec
- Echinococcus multilocularis- bąblowiec wielojamowy
- Dipylidium caninum- tasiemiec psi
Drogi inwazji pasożytów- jak zarażają się nasze zwierzaki?
- pokarmowa- zjedzenie jaj, larw pasożytów lub zarażonego żywiciela pośredniego
- przez skórę
- laktogenna- przez pokarm matki
- śródmaciczna
Drogi inwazji pasożytów |
Kocham = odrobaczam
Aby uchronić się przed inwazją pasożytów należy rozpocząć systematyczne odrobaczanie naszego pupila. Najczęściej według ogólnie przyjętego schematu pierwszy raz odrobacza się się szczenięta w 3 tygodniu a kocięta w 5 tygodniu życia. Jest to szczególnie ważne ze względu na możliwość zakażenia glistami drogą śródmaciczną i laktogenną. W tym samym czasie należy odrobaczyć też sukę lub kotkę. Następne odrobaczanie następuje według wskazania lekarza weterynarii. Według ogólnych norm leki na odrobaczanie należy podać w 3,6,9,12,15,18,21 tygodniu życia. Następnie należy systematycznie odrobaczać nasze koty/psy co 3 miesiące.Ważne jest także żeby wszystkie utrzymywane razem koty i psy powinny być poddane leczeniu w jednym czasie. Ponadto zaleca się zwrócić uwagę na zwalczanie pcheł w celu zredukowania częstości występowania inwazji i ryzyka zakażenia Dipylidium caninum. Kolejnym istotnym aspektem w walce z pasożytami jest staranne oczyszczanie miejsca bytowania naszego zwierzęcia. Odchody zwierząt powinny być usuwane jak najszybciej zakopywane lub wyrzucane do specjalnego pojemnika na odpady. Dbając o środowisko wokół nas dbamy też o nas oraz naszych bliskich w szczególności dzieci.
Jakie są postacie leków na odrobaczanie:
- tabletka
- pasta
- iniekcja
Jak często powinienem odrobaczać swojego psa/kota?
To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli zwierząt. Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, zależne jest to od wielu czynników. Generalnie częstość poddawania naszego pupila kuracji odrobaczania powinien dokonać lekarz weterynarii. Jest ona wydawana na podstawie informacji uzyskanych podczas wywiadu.Co jest brane w takiej ocenie pod uwagę:
- czy zwierzę przebywa na zewnątrz
- czy w trakcie przebywania zwierzęcia na zewnątrz jest pod nadzorem opiekuna
- czy ma kontakt z innymi zwierzętami - tego samego gatunku lub innego
- czy zwierzę poluje np. na myszy
- czy jest karmione surowym mięsem
- czy jest np. psem myśliwskim i uczestniczy w polowaniach
Niezwykle istotne jest sprzątanie psich i kocich odchodów. Ma to znaczenie praktyczne , nie tylko estetyczne. Wydalone z kałem jaja glist w ciągu 2-3 tygodni stają się inwazyjne i zachowują zdolność do zarażenia w środowisku zewnętrznym przez wiele miesięcy. Usuwanie odchodów naszych pupili umożliwia utrzymanie czystości środowiska w którym przebywamy. Należy zaznaczyć, że nie ma żadnych skutecznych środków chemicznych, które umożliwiłyby skuteczną dezynfekcję podłoża zanieczyszczonego jajami pasożytów. Pasożytami odzwierzęcymi mogą zarazić się ludzie niezależnie od wieku. Najbardziej jednak narażone są dzieci ze względu na brak odpowiednich nawyków higienicznych i niedojrzałości układu odpornościowego. Dlatego u dzieci dochodzi do częstszych przypadków zarażeń pasożytami oraz cięższego przebiegu chorób odzwierzęcych. Z tego względu niezwykle istotne jest dbanie o tereny na których przebywają nasze dzieci- piaskownice, place zabaw. Należy pamiętać o bezwzględnym zakazie wprowadzania w te miejsca zwierząt.
Jak samemu uchronić się przed pasożytami?
- systematycznie odrobaczaj swojego pupila
- sprzątaj odchody swojego psa/ kota
- dokładnie myj ręce
- zawsze myj owoce i warzywa przed spożyciem
- pamiętaj o myciu rąk po kontakcie ze zwierzęciem, po zabawie , po pracy w ogródku
Mam nadzieję, że ten post okaże się dla was pomocny. Szczegółowo o poszczególnych pasożytach/ chorobach odzwierzęcych napiszę wam w kolejnych postach z tej serii.
Przydatne informacje przekazane w prosty i przystępny sposob. Fajnie,że przypominasz jakie to jest ważne.
OdpowiedzUsuń:)
Usuńcieszy mnie to, że post okazał się przydatny :)
OdpowiedzUsuń