piątek, 2 listopada 2018

Gran Canaria - 10 miejsc które warto zobaczyć

Kochani w dzisiejszym poście chcemy wam przedstawić naszą subiektywną listę miejsc, które warto zobaczyć podczas pobytu na Gran Canaria. Ta wyspa nazywana kontynentem w miniaturze faktycznie jest bardzo zróżnicowana. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Gran Canaria oferuje przyjezdnym turystom doskonałą bazę noclegową głównie zlokalizowaną na południu wyspy. Hotele otaczają piękne, zadbane plaże. Miłośnicy górskich wędrówek znajdą tu też  wiele urokliwych szlaków. Oprócz tego do dyspozycji mamy wiele parków tematycznych. Warto też zajrzeć do małych miasteczek. Dodatkowym atutem  jest świetna komunikacja na wyspie, działa tu sieć autobusów dzięki której dotrzecie bez problemu do każdego miejsca. Na Gran Canarii działa też wiele wypożyczalni samochodów, za niewielką opłatą możemy wypożyczyć samochód na jeden dzień lub cały tydzień. Więc moi drodzy zachęcamy was do odkrywania piękna Gran Canarii.

Oto lista 10 miejsc które powinniście zobaczyć będąc na Gran Canarii:

1.Puerto de Mogán

damazprowincji.blogspot.com puertode mogan, kanaryjska wenecja, mostek, kwiaty, lazurowa woda , gran canaria

to urocze portowe miasteczko. Nie ma tutaj zbyt wiele zabytków. Warto zwiedzić stanowisko archeologiczne Cañada de Los Gatos lub kościół Św. Antoniego z 1814 r. W pobliżu znajdują się dwie plaże (np. Playa de Veneguera, Playa del Cura) są przyjemne, ale niezbyt duże.

damazprowincji.blogspot.com plaża miasteczko portowe gran canaria, wyspy kanaryjskie
damazprowincji.blogspot.com plaża miasteczko portowe gran canaria, wyspy kanaryjskie

W tutejszej przystani znajduje się ponad 220 miejsc cumowniczych, które przyciągają miłośników żeglarstwa z całego świata.

damazprowincji.blogspot.com plaża miasteczko portowe gran canaria, wyspy kanaryjskie, port

Nawet ci, dla których ta dyscyplina jest całkiem obca, mogą wziąć udział w kilkugodzinnym rejsie wycieczkowym, wzdłuż wybrzeża. Można zdecydować się na żeglowanie wśród stad delfinów, wyprawę łodzią podwodną  lub  nurkowanie. Podwodne krajobrazy w pobliżu Puerto de Mogán cieszą się światową sławą. To właśnie tutaj organizowane są najbardziej znane konkursy fotografii podwodnej, które pozwalają spojrzeć na dno morskie z całkiem innej perspektywy.

damazprowincji.blogspot.com miasteczko portowe gran canaria, wyspy kanaryjskie

Puerto de Mogán to także atrakcyjne miejsce dla wszystkich osób lubiących leniwe przechadzki wśród malowniczych uliczek.
damazprowincji.blogspot.com miasteczko portowe gran canaria, wyspy kanaryjskie
damazprowincji.blogspot.com miasteczko portowe gran canaria, wyspy kanaryjskie
damazprowincji.blogspot.com miasteczko portowe gran canaria, wyspy kanaryjskie, drzwi, kamienica, zielone drzwi
damazprowincji.blogspot.com, miasteczko portowe, gran canaria, wyspy kanaryjskie

Tutejsze kolorowe kamieniczki i wyrastające na każdym kroku kawiarnie sprawiają, że spacer po tym miasteczku to prawdziwa przyjemność. Dodatkowo spacerując krętymi uliczkami możemy dojść do punktu widokowego.

damazprowincji.blogspot.com, miasteczko portowe gran canaria, wyspy kanaryjskie
damazprowincji.blogspot.com miasteczko portowe gran canaria, wyspy kanaryjskie
damazprowincji.blogspot.com miasteczko portowe gran canaria, wyspy kanaryjskie
damazprowincji.blogspot.com punkt widokowy, port, miasteczko portowe gran canaria, wyspy kanaryjskie

W piątki. odbywa się jarmark, na którym można kupić prawie wszystko – od jedzenia, przez biżuterię i ubrania aż do tradycyjnych pamiątek wyrabianych często przez mieszkańców Puerto de Mogán.

2. Roque nublo

damazprowincji.blogspot.com, górskie widoki, gran canaria, wyspy kanaryjskie

to monolityczna skała o wysokości 80 metrów. Jest to niezwykły pomnik przyrody, który możemy znaleźć wewnątrz Parku Wiejskiego Nuble znajdującym się w samym centrum wyspy. Roque Nublo (skała mgieł) była obiektem kultu pierwotnych mieszkańców Gran Canarii. Dziś wielu mieszkańców wierzy, że jej dotknięcie lub pocałowanie przynosi szczęście. Skała znajduje się w towarzystwie mniejszych skałek  La Rana (Żaba), El Fraile (Mnich), El Gallo (Kogut)

damazprowincji.blogspot.com, górskie widoki, gran canaria, wyspy kanaryjskie

Najprościej można dostać się do niej jadąc samochodem, pozostawiając go na specjalnie wyznaczonym parkingu. W dalszą drogę należy udać się pieszo specjalnie wyznaczonym szlakiem. Droga na sam szczyt obfituje w piękne widoki (np. w punkt widokowy Mirador de la Goleta lub Caldera de Los Marteles). Podczas wędrówki zobaczysz nie tylko monumentalne góry i lasy, ale także ogromnej wielkości zapory wodne oraz pobliskie miejscowości, takie jak chociażby Artenara. Przy dobrej pogodzie masz też dużą szansę zobaczyć sąsiednią Teneryfę i szczyt Pico del Teide.

damazprowincji.blogspot.com, górskie widoki, gran canaria, wyspy kanaryjskie

Na Roque Nublo możesz wybrać się samodzielnie lub z doświadczonym przewodnikiem, który wzbogaci wycieczkę o dodatkowe ciekawostki związane z tym miejscem.

damazprowincji.blogspot.com, górskie widoki, gran canaria, wyspy kanaryjskie

3. El Faro de Maspalomas

to latarnia morska, która świeci nieustannie od ponad 120 lat i jest starsza niż wszystkie znajdujące się wokół niej kurorty turystyczne.

damazprowincji.blogspot.com, latarnia morska, gran canaria, wyspy kanaryjskie

To prawdziwa ikona Gran Canarii i jeden z niewielu tak dobrze zachowanych zabytków, który był świadkiem transformacji wyspy z dzikiego bezludzia w jedną z najwspanialszych miejscówek wakacyjnych kanaryjskiego archipelagu. Warto wybrać się na spacer w okolice latarni morskiej. Sprzyja temu zarówno piękna promenada Paseo de las Meloneras, jak i bliskość plaż i wydm Dunas de Maspalomas, które możemy przy okazji odwiedzić.

damazprowincji.blogspot.com, wydmy, gran canaria, wyspy kanaryjskie

Widok Wydm Maspalomas robi ogromne wrażenie. To bez wątpienia jedna z głównych atrakcji turystycznych. Rozciągają się na długości 6 km, a towarzystwo sąsiadującego z nimi oceanu sprawia, że czekają Cię tutaj wspaniałe widoki i przyjemny klimat.

damazprowincji.blogspot.com, wydmy, gran canaria, wyspy kanaryjskie

To idealne miejsce zarówno na spacer, jak i do opalania. Na miłośników aktywnego wypoczynku czekają z kolei rozmaite sporty wodne. Dunas de Maspalomas są objęte ochroną, jednak duża część tego obszaru to po prostu plaże.

damazprowincji.blogspot.com, wydmy, gran canaria, wyspy kanaryjskie

UWAGA: Wydmy Maspalomas są lubiane przez społeczność LGBT. W okolicy małego beach baru Kiosk Beach N°7 znajdziesz fragment plaży, który jest często odwiedzany przez gejów, tu też znajduje się plaża dla nudystów.

damazprowincji.blogspot.com, wydmy maspalomas, gran canaria, wyspy kanaryjskie

4. Las Palmas

damazprowincji.blogspot.com, stolica, punkt widokowy, gran canaria, wyspy kanaryjskie

 to stolica wyspy  oraz jedna z dwóch stolic archipelagu Wysp Kanaryjskich (druga stolica to Santa Cruz de Tenerife). Jest to także największe miasto tego archipelagu, a pod względem liczby ludności – piąte co do wielkości miasto w Hiszpanii.

damazprowincji.blogspot.com, stolica, punkt widokowy, gran canaria, wyspy kanaryjskie

Warto zajrzeć do dwóch najbardziej znanych dzielnic:

Dzielnica Vegueta 
Miejsce, w którym narodziła się Las Palmas de Gran Canaria. Położona w południowej części stolicy. Vegueta stała się fundamentalnym centrum Las Palmas pod koniec XV wieku. W jej obrębie znajdują się historyczne budynki takie jak Casa de Colón (Dom Kolumba), katedra Santa Ana (Katedra św. Anny), Museo Canario (Muzeum Kanaryjskie), Gabinete Literario (Biuro Literackie), Ratusz i Centro Atlántico de Arte Moderno (Centrum Atlantyckiego Sztuki Nowoczesnej).

Dom Kolumba (Museo Casa de Colón). To dawna rezydencja gubernatora, który udzielił Krzysztofowi Kolumbowi gościny przed jego pierwszą wyprawą do Ameryki. Do zwiedzenia mamy trzynaście pomieszczeń, które krok po kroku odkrywają przed nami kolejne fakty z życia odkrywcy. Znajdziemy tu stare mapy, które pozwalają lepiej zrozumieć, jak widziano świat kilka wieków temu. Zobaczymy też kopię dziennika pokładowego prowadzonego przez Kolumba, jak i rekonstrukcję wnętrza jego statku. Nie brakuje także eksponatów z Nowego Świata, takich jak aztecka ceramika, przybory religijne służące do obrzędów czy przedmioty z życia codziennego pierwotnych mieszkańców Ameryki Południowej.
Katedra św. Anny (Catedral de Santa Ana) to kolejny zabytek w dzielnicy Vegueta. Budowana w XV-XIX w. katedra to przykład architektury, w której trudno znaleźć jeden wiodący styl. Gotyk, renesans, barok czy wreszcie neoklasycyzm – mieszają się ze sobą na każdym kroku. Nawet jeśli nie jesteście miłośnikami tego typu sztuki, to do katedry warto zajrzeć z jeszcze jednego powodu. Za niewielką opłatą wjedziemy tu na wieżę, z której rozpościera się urzekająca panorama miasta.

damazprowincji.blogspot.com, stolica, dom kolumba, gran canaria, wyspy kanaryjskie

Muzeum Sztuki Sakralnej (Museo Diocesano de Arte Sacro) Po zwiedzeniu katedry, możesz przy okazji odwiedzić także Muzeum Sztuki Sakralnej. Wśród eksponatów znajdziemy między innymi: religijne obrazy, manuskrypty, polichromowane rzeźby, a także wiele innych przedmiotów wykorzystywanych podczas liturgii.

damazprowincji.blogspot.com, stolica, katedra, gran canaria, wyspy kanaryjskie

Plac św. Anny (Plaza de Santa Ana). Tuż przed katedrą znajduje się XVI-wieczny Plac św. Anny. Jest otoczony zabytkowymi kamienicami. Dodatkową ozdobą są odlane z brązu posągi ośmiu psów. Mieszkańcy mówią na nie Psy Świętej Anny. Będąc na Plaza de Santa Ana należy zwrócić uwagę na podłużny biały budynek. To Pałac Episkopalny wybudowany w tym miejscu w XV-XVI wieku. Miejsce to również jest udostępnione dla zwiedzających.

damazprowincji.blogspot.com, stolica, plac św anny, gran canaria, wyspy kanaryjskie

Centro Atlántico de Arte Moderno (CAAM). Wstęp do tej galerii sztuki współczesnej jest bezpłatny. Prezentowane są głównie dzieła hiszpańskich (w tym kanaryjskich) artystów. Odbywają się tu też wystawy czasowe, dlatego przed wizytą warto sprawdzić najbliższe wydarzenia na stronie internetowej.

Muzeum Kanaryjskie (Museo Canario) To jedno ze starszych muzeów na wyspie. Zostało założone w 1879 roku. Prezentuje historię i kulturę Gran Canarii. Dzięki eksponatom, pochodzącym z wykopalisk archeologicznych, możemy przekonać się, jak wyglądało codzienne życie dawnych mieszkańców wyspy, jakie były ich obowiązki oraz obrzędy. Ważnym elementem kultury Guanczów była religia, co udowadniają odnalezione posągi bóstw i przedmioty wykorzystywane do rytuałów.

Dzielnica Triana 

To typowa dzielnica handlowa, w której można  kupić prawie wszystko.  Znajdują się tu liczne bary, restauracje, lokale usługowe i sklepy. Główną ulicą handlową jest tutaj Calle Mayor de Triana.

damazprowincji.blogspot.com, stolica, ulica handlowa, gran canaria, wyspy kanaryjskie

Oprócz tych miejsc warto w stolicy  także zobaczyć:

Akwarium Poema del Mar. Do funkcjonowania tego ogromnego akwarium wykorzystuje się aż 8 milionów litrów wody. Znajduję się tu ponad 350 gatunków ryb i zwierząt morskich z całej kuli ziemskiej. Jest to też jedno z największych akwariów na świecie z zakrzywioną fasadą o długości 36 metrów.

damazprowincji.blogspot.com, stolica, akwarium, gran canaria, wyspy kanaryjskie

La Isleta Tak naprawdę to mogłaby być osobna mała wyspa, gdyby nie mały przesmyk lądu pomiędzy plażami Las Canteras i Las Alcaravaneras.  Warto  zobaczyć tu Castillo de la Luz (Zamek Światła) wybudowany pod koniec XV wieku, w którym obecnie mieści się centrum ekspozycyjne oraz Cuevas de Los Canarios – stanowisko archeologiczne prezentujące dawne jaskinie Guanczów.

Plaża Las Canteras. Rozciąga się na długości około trzech kilometrów, a w jej obrębie znajdziemy hotele, restauracje, kawiarnie, tarasy oraz szereg lokali usługowych dedykowanych plażowiczom. Niedaleko plaży znajduje się też Audytorium, w którym organizowane są koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Jest ona największą plażą miejską na Wyspach Kanaryjskich.

damazprowincji.blogspot.com, stolica, plaża, gran canaria, wyspy kanaryjskie
damazprowincji.blogspot.com, stolica, plaża, gran canaria, wyspy kanaryjskie

5. Palmitos Park

damazprowincji.blogspot.com, palmitos park, gran canaria, wyspy kanaryjskie

jedną z głównych atrakcji są pokazy delfinów. Palmitos Park to duży ogród zoo botaniczny pełen mniej i bardziej popularnych zwierząt. główną atrakcją są pokazy delfinów.

damazprowincji.blogspot.com, pokazy delfinów, gran canaria, wyspy kanaryjskie

Możemy tu podziwiać  największą w Europie motylarnię. Oprócz zwierząt, możemy tu zobaczyć  ogromną kolekcję orchidei.

6. Mundo Aborigen

damazprowincji.blogspot.com, życie dawnych mieszkańców, gran canaria, wyspy kanaryjskie

jest to park tematyczny poświęcony kulturze i historii Guanczów znajdujący się w parku naturalnym Ayagaures. Wizyta w tym miejscu pozwala zobaczyć, jak wyglądało życie rdzennej ludności Wysp Kanaryjskich.

damazprowincji.blogspot.com, park tematyczny, gran canaria, wyspy kanaryjskie

To nietypowe muzeum na świeżym powietrzu pełne jest rozmaitych konstrukcji, scenek rodzajowych oraz żywych zwierząt, które nadają temu miejscu szczególnego uroku.

7. Puerto Rico

damazprowincji.blogspot.com, stolica, puerto rico,portowe miasteczko, gran canaria, wyspy kanaryjskie

uroczy kurort turystyczny usytuowany w południowej części wyspy. Miejscowy klimat, za sprawą którego piękna pogoda panuje praktycznie przez cały rok przyciąga wielu turystów. Uroku tego miejsca dodają zbudowane na zboczu góry budynki, które wydają się schodzić w dół aż do morza. Morze tu jest spokojne przez cały rok, a port jest doskonałym punktem wyjścia na wycieczkę jachtem w celu obserwowania delfinów.

damazprowincji.blogspot.com, port, gran canaria, wyspy kanaryjskie
damazprowincji.blogspot.com, port, gran canaria, wyspy kanaryjskie

Znajdują się tu też znakomite plaże Puerto Rico i sąsiednia plaża Amadores które posiadają tytuł miejsca o najlepszym klimacie w całej Hiszpanii. Jedynym minusem jest duża liczba turystów, która czasem zamienia się w lekki tłok.

damazprowincji.blogspot.com, plaża, krystaliczna woda, gran canaria, wyspy kanaryjskie
damazprowincji.blogspot.com, plaża, promenada, krystaliczna woda, gran canaria, wyspy kanaryjskie

Plaża Puerto Rico ma ponad 280 metrach długości. Wyróżnia się rodzinną i odprężającą atmosferą. Można tutaj dotrzeć autobusem lub samochodem.

damazprowincji.blogspot.com, plaża, gran canaria, wyspy kanaryjskie
damazprowincji.blogspot.com, plaża, krystaliczna woda, gran canaria, wyspy kanaryjskie

8. Puerto de las Nieves nazywana także Puerto de Agaete.

damazprowincji.blogspot.com, portowe miasteczko, gran canaria, wyspy kanaryjskie

jest to mała miejscowość położona na północnym zachodzie wyspy. Znana ze skały Roque Partido (Boży Palec). Z tej miejscowości odpływają też prom na pobliską Teneryfę. Oprócz tego w tej małej miejscowości możemy podziwiać tradycyjne domki z uroczą niebieską okienną stolarką i elewacjami w różnych odcieniach błękitu. Możemy przejść się promenadą z której, przy odrobinie szczęścia może uda nam się zaobserwować sąsiadującą Teneryfę.

damazprowincji.blogspot.com, portowe miasteczko, gran canaria, wyspy kanaryjskie
damazprowincji.blogspot.com, portowe miasteczko, gran canaria, wyspy kanaryjskie

9.Caladera de Bandama - krater wulkanu

damazprowincji.blogspot.com, krater wulkanu, gran canaria, wyspy kanaryjskie

To miejsce zachwyca, wprawia w zadumę i intryguje. Położony jest on około 10 kilometrów od stolicy wyspy Las Palamas. Jego średnica to kilometr. Zagłębienie sięga 200 metrów. Obecnie nie można do niego zejść bez specjalnego pozwolenia.

damazprowincji.blogspot.com, krater wulkanu, gran canaria, wyspy kanaryjskie

Krater można obejść dookoła lub udać się na punkt widokowy, z którego można w całej okazałości zobaczyć to dzieło matki natury.

10. Arucas

damazprowincji.blogspot.com, arucas, gran canaria, wyspy kanaryjskie

miejscowość znana jest jako miejsce o wybitnych walorach architektonicznych i urbanistycznych. Sama jej starówka, ogłoszona dziedzictwem historyczno artystycznym, stanowi wielką atrakcję dla odwiedzających.

Kościół Parafialny Świętego Jana Chrzciciela jest najokazalszym akcentem architektonicznym w mieście. Wzniesiony został w całości z kamiennych bloków pozyskiwanych miejscowo przez tutejszych mistrzów kamieniarstwa w roku 1909. Bogactwo zdobień na kolumnach i kapitułach łączy się z pięknem witraży, oraz malowideł kanaryjskiego twórcy, jakim był Cristóbal Hernández de Quintana, a także z wyjątkowym popiersiem Chrystusa w Grobie, dzieła tutejszego rzeźbiarza Manuela Ramosa.

damazprowincji.blogspot.com, arucas, kościół, gran canaria, wyspy kanaryjskie

 Przy Placu Konstytucji znajdują się Kamienice Szlacheckie oraz Targowisko Miejskie. W obydwu wypadkach budynki te stanowią istotne dzieła architektury, podobnie jak Dom Kultury, będący tradycyjną kamienicą kanaryjską z wieku XVII, z wewnętrznym dziedzińcem z balkonami oraz z pięknym egzemplarzem draceny. W budynku tym mieści się Biblioteka i Główne Archiwum.

damazprowincji.blogspot.com, arucas, gran canaria, wyspy kanaryjskie

W Domu Gourié, wybudowanym na początku XIX wieku, mamy do czynienia z wnętrzami starej siedziby Zarządców Arucas, w których aktualnie mieści się Muzeum Miejskie Arucas, oraz Punkt Informacji Turystycznej, otoczony pięknymi, ozdobnymi ogrodami.

Na szczególną uwagę w Arucas zasługuje Fabryka Rumu Arehucas, założona w 1884 roku. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc, ze względu na tradycję tej działalności, jaką szczyci się Arucas.

damazprowincji.blogspot.com, arucas, gran canaria, wyspy kanaryjskie

 Obiekt posiada własną piwnicę, będącą jedną z najważniejszych w Europie, którą odwiedziło wiele znakomitości, pozostawiając na dębowych beczkach swoje podpisy.

damazprowincji.blogspot.com, arucas, gran canaria, wyspy kanaryjskie
damazprowincji.blogspot.com, arucas, gran canaria, wyspy kanaryjskie
damazprowincji.blogspot.com, arucas, gran canaria, wyspy kanaryjskie
damazprowincji.blogspot.com, arucas, gran canaria, wyspy kanaryjskie
damazprowincji.blogspot.com, arucas, gran canaria, wyspy kanaryjskie

Dom i Ogród Markizy jest inną godną odwiedzenia atrakcją, gdyż stanowi ciekawy zespół architektoniczny i rodową własność Markizy Arucas. Został wybudowany w roku 1880 i otoczony rozległymi ogrodami typowymi dla epoki romantyzmu, które są otwarte dla zwiedzających.

damazprowincji.blogspot.com, arucas, gran canaria, wyspy kanaryjskie
damazprowincji.blogspot.com, arucas, gran canaria, wyspy kanaryjskie
damazprowincji.blogspot.com, arucas, gran canaria, wyspy kanaryjskie

Ciekawą opcją jest wejście na Górę Arucas, wspaniałe wzniesienie, z którego można podziwiać jedne z najpiękniejszych widoków północy wyspy, korzystając z któregoś z umieszczonych na górze punktów widokowych.

Na koniec, zdecydowanie godnym polecenia miejscem w Arucas jest tak zwana „Piedras la Cantera”. Znajduje się niedaleko starówki śródmiejskiej i stanowi jeden z historycznych zakładów kamieniarskich tej miejscowości, w którym można dokonać zakupu pamiątek rękodzieła, wyrabianych ze słynnego kamienia błękitnego z Arucas.

damazprowincji.blogspot.com, arucas, gran canaria, wyspy kanaryjskie

Zachęcamy was do odwiedzenia tej wyspy. Udanych wakacji :)


2 komentarze:

 1. Aż jestem zaskoczona, że tutaj tak cicho - taki piękny blog (szablon cudny!), zdjęcia pełne słońca, a w komentarzach cisza! Widać, że wyjazd był jak z bajki. Ta niebieska woda, czyste niebo - obłęd. Życzę kolejnych udanych podróży. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję, jest mi bardzo miło, że blog się podoba. Wyjazd na Gran Canarię to dobry pomysł bez względu na porę roku.

  OdpowiedzUsuń