poniedziałek, 12 sierpnia 2019

Słowacja - co warto zwiedzić

 

Oto nasz mini przewodnik po ciekawych miejscach na Słowacji


1. Zamek Bojnice

słowacja, damazprowincji, zamki na Słowacji, zwiedzamy, podróże

Naszym zdaniem to jeden z najpiękniejszych zamków na Słowacji. Obecny jego neogotycki wygląd tworzy niezwykle malowniczą, wręcz bajkową rezydencje, nawiązującą do zamków bawarskich Ludwika II.  Należy on do najstarszych zabytków na Słowacji. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1113r.
Warto wspomnieć, że przy zamku rośnie jedno z najstarszych drzew na Słowacji - lipa zasadzona przez Mateusza Csaka w 1301r. Podobno w jej cieniu król dyktował akty urzędowe które zaczynały się od słów ,, Pod naszą ulubioną lipą bojnicką". Ciekawą atrakcją zamku jest również jego studnia, przy budowie której wykorzystano nieczynny już wówczas krater gejzeru. Kolejną ciekawostą na zamku jest naturalna jaskinia trawertynowa. Znajduje się ona 26 m pod poziomem czwartego dziedzinca. Jaskinia w czasach świetności zamku służyła mieszkańcom jako kryjówka i jednocześnie zbiornik wody. Obecnie zamek jest siedzibą oddziału Słowackiego Muzeum Narodowego. Szczegóły dotyczące zwiedzania zamku znajdziecie na stronie www.bojnicecastle.sk 

Ponadto na przełomie kwietnia i maja na bojnickim zamku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Duchów i Straszydeł z pokazami sztucznych ogni. We wrześniu zaś organizowane są turnieje rycerskie.

słowacja, damazprowincji, zamki na Słowacji, zwiedzamy, podróże

Obok zamku działa też najstarsze zoo na Słowacji - na tej stronie znajdziecie wszystkie niezbędne informacje


2. Zamek Trenczyn


Jest to jeden z najpotężniejszych zamków w Europie Środkowej, na Słowacji ustępuje jedynie wielkością zamkowi Spiskiemu. Jego dzieje sięgają XI w.  Z panem zamku wiąże się legenda dotycząca studni miłości- ale nic więcej nie zdradzę, musicie poznać tą historię sami :)

3. Zamek Orawski

słowacja, damazprowincji, zamki na Słowacji, zwiedzamy, podróże

Ten zabytkowy zamek stanowi ikonę słowackiej Orawy. Wnosi się on na dolomitowej skale na wysokości 112m nad poziomem rzeki Orawy i majestatycznie góruje nad wsią Oravsky Podzamok. Pierwsza pisemna wzmianka o zamku pochodzi z XIII wieku. W tatach 50 XX w. zamek przeszedł renowację, po której jego pomieszczenia zostały przekazane na zbiory Muzeum Orawskiego. Szczegóły dotyczące zwiedzania znajdziecie na stronie www.oravskemuzeum.sk Podczas zwiedzania turyści mogą zobaczyć wystawę historyczną, przyrodniczą oraz etnograficzną. W ciągu roku organizowane są tu liczne wydarzenia kulturalne między innymi: uroczystość Turzowska, Bajkowo-straszny zamek, Dzień w średniowieczu, zwiedzanie wieczorne i nocne, Boże Narodzenie na zamku.

słowacja, damazprowincji, zamki na Słowacji, zwiedzamy, podróże

Warto także skorzystać z oferty przejażdżki kolejką leśną wąskotorową. Orawska Kolejka Leśna jest czynna podczas całego roku. Ponadto odbywają się tu specjalne wydarzenia: Bajkowy pociąg, Popołudnie country, Ogień świętojański i wiele innych. Na pewno będzie to niezapomniana atrakcja dla najmłodszych. Podróż rozpoczyna się na stacji Tanecnik i trwa około 1h 10 minut- w trakcie której jest przerwa na zwiedzanie jednej ze stacji.

4. Ciepłe źródła


Słowacja to też raj dla wielbicieli kąpieli termalnych- najbardziej popularnymi miejscowościami są: Rahjec, Rajeckie Cieplice, Turczańskie Cieplice, Kremnica, Bojnice czy Trenczyńskie Cieplice.

5. Słowacki Raj


Położony jest na południe od Spiskiej Nowej Wsi. Słowacki raj jest jednym z najbardziej urokliwych i najczęściej odwiedzanych zakątków Słowacji. Wybierając się na tutejsze szlaki trzeba pamiętać, że spora ich część  jest jednokierunkowa. Koniecznie zapoznajcie się ze stroną npslovenskyraj.sopsr.sk Najpiękniejszym szlakiem jest przejście przełomem Hornadu. Ma on 16 km długości i wiedzie wzdłuż ścian skalnego wąwozu, mamy tu żelazne mostki, łańcuchy, stopniami i półkami zamocowanymi w skalnych ścianach. Poza tym warto wspomnieć, że na południowych krańcach Parku Narodowego Słowacki Raj, tuż za doliną Hnilca znajduje się jedna z największych atrakcji- Dobszyńska Jaskinia Lodowa.

6. Spiska Nowa Wieś

słowacja, damazprowincji, zwiedzamy, podróże,. miejscowości na Słowacji

Urokliwe miasteczko środkowego Spisza. Dawniej było znane jako ośrodek obróbki miedzi i srebra. Centrum miasta tworzy owalnicowy rynek z parkiem umiejscowionym pośrodku. Otoczony jest dwoma ulicami Letną i Zimną. Warto przyjrzeć się bliżej budynkowi Reduty w którym obecnie mieści się teatr.

NOCLEGI:

Mamy dla Was idealne, sprawdzone przez nas miejsce na nocleg. Jest nim Welles Penzion Ferrata. Ten hotel idealnie nadaje się dla rodzin z dziećmi, grup znajomych- jest możliwość wynajęcia oddzielnego domku jak również dla par. Usytuowany jest w malowniczym miejscu, z górskimi widokami w tle i altanką grillową, przy której przepływa strumyk. Jest to też doskonała baza noclegowa do wypadów w góry. Ponadto w hotelu znajduje się mini spa oraz restauracja.  Pokoje są bardzo dobrze wyposażone (klimatyzacja, telewizor, zestaw do herbaty, lodówka, oddzielna łazienka). Zresztą zobaczcie sami - tu macie link do strony. My noclegi zamawialiśmy przez portal booking.

nocleg na Słowacji, damazprowincji, zwiedzamy, budynek, pensjonat,nocleg, słowacja, martin

JEDZENIE:

Najbardziej popularnymi daniami na Słowacji są bryndzove halusky, vyprazany syr, baranina oczywiście najlepiej smakująca z knedlikami. Królują tu też zupy: z soczewicy, rybna, czosnkowa.

Miejsca gdzie warto zjeść:

Tu w szczególności możemy polecić dwa miejsca:

 • Bistro Chef w Zwoleniu - kuchnia słowacka w nowoczesnym wydaniu. Przytulne wnętrze, a w potrawach czuć doskonale wyczucie smaku. Tu macie link do strony restauracji
bistro chef, smażony ser, regionalne smaki, słowacja, zvoleń


 • Koliba Bystrina Liptovský Mikuláš- typowa nasza karczma, gdzie znajdziemy regionalne potrawy kuchni słowackiej- tu macie link do strony
regionalne smaki, bryndza, słowacja, koliba, damazprowincji

słowacja, karczma, regionalne smaki, damazprowincji, dobre jadło

Koniecznie zajrzyjcie też do innych naszych Słowackich postów- między innymi do :


Zapraszam też na mój profil na instagramie @damazprowincji tam w zapisanych relacjach travel znajdziecie jeszcze więcej informacji na temat naszego krótkiego wypoczynku na Słowacji.

12 komentarzy:

 1. Dodane do losty ,,do odwiedzenia" ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. O wow świetna relacja, zazdro! Muszę się kiedyś też wybrać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam serdecznie tym bardziej, że to u naszych sąsiadów

   Usuń
 3. Słowacja... tyle o niej słyszałam anigdy nie byłam. Chętnie zajrzę do pozostałych postów :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam, starałam się zawrzeć w nich istotne informacje o tym kraju

   Usuń
 4. Z chęcią wykąpałbym się w ciepłym źródełku ale wybieram się raczej na Islandię zamiast na Słowacje, choć jest tam pięknie nie powiem

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie byłam w Słowacji, a zawsze miałam chęć odwiedzenia,
  nie po drodze ciągle było...
  krystynabozenna

  OdpowiedzUsuń
 6. W niektórych miejscach już byliśmy, z innych skorzystamy w przyszłości 😁

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, to piękny kraj i ma wiele atrakcji do zaoferowania

   Usuń