czwartek, 8 sierpnia 2019

Słowacja - co warto wiedzieć przed wyjazdem

 

Oto zbiór informacji, które mogą się Wam przydać przed wyjazdem na Słowację:


1. Waluta

Na Słowacji obowiązującą walutą jest Euro (warto wymienić pieniądze już przed wyjazdem, bo niektórych miejscowościach możemy w ogóle nie znaleźć kantoru).


2. Winiety

Wiele z Was pyta czy winiety na Słowacji są obowiązkowe?

Więc prawdę mówiąc winiety na Słowacji nie są obowiązkowe, ale  potrzebne są jednak, aby poruszać się niektórymi drogami szybkiego ruchu oraz autostradami. Przed wyjazdem warto prześledzić trasę i zastanowić się jaka opcja będzie dla nas najlepsza. Ponadto warto dodać, że drogi płatne zazwyczaj są lepszej jakości, mają też wyższe ograniczenia prędkości. Drogi bezpłatne często też prowadzą przez bardziej górskie tereny.


Gdzie kupić winietę:

Winietę można zakupić głównie na stacjach benzynowych lub co naszym zdaniem jest najwygodniejsze bezpośrednio na tej stronie. Ponadto możemy tu również sprawdzić ważność zakupionej przez nas winiety, wystarczy podać numer rejestracyjny oraz kraj rejestracji (strona działa w języku polskim). Kupując winietę dostajemy potwierdzenie zakupu, a numer rejestracyjny naszego samochodu wprowadzany jest do bazy operatora. Dodatkowym plusem jest to, że  nie musimy naklejać na szybę żadnych naklejek.


Na Słowacji mamy trzy rodzaje winiet:

  • 10-dniową, ważną od dnia zaznaczonego na winiecie
  • 30-dniową, ważną od dnia zakupu winiety przez kolejne 30 dni.
  • roczną, ważną od dnia zakupu 

Ceny winiet na Słowacji:

  • winieta 10 dniowa kosztuje 10 euro 
  • winieta 30 dniowa kosztuje 14 euro 
  • winieta roczna kosztuje kosztuje 50 euro

3. Karta EKUZ

Wyjeżdżając na Słowację warto zaopatrzyć się w Kartę EKUZ- należy pamiętać, że to zdecydowanie górzysty kraj.


4. Ograniczenia prędkości

Maksymalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50km/h, poza nim jest to 90km/h, na autostradzie z kolei 130km/h. Należy zaznaczyć, że w górach należy jeździć zdecydowanie wolniej i zachować szczególną ostrożność.


5. Jedzenie

Chcąc poznać zwyczaje kulinarne warto wybrać się do typowo słowackich lokali jakimi są gospody- hostinec. W każdym zakątku kraju bez problemu kupimy bryndzę, wędzone sery. Warto skosztować bryndzove halusky lub vyprazany syr. Ponadto bardzo popularne są różnego rodzaju gulasze podawane najczęściej z knedlikami. Dodatkowo koniecznie zajrzyjcie do jednej z bardzo popularnych winiarni, w których można spróbować wielu lokalnych gatunków win, wytwarzanych głównie na południu kraju.


 Życzymy Wam udanej podróży do naszych sąsiadów. 

Mamy nadzieję, że wpis okazał się przydatny :) Zaglądajcie na nasze konto na instagramie @damazprowincji tam w zakładce travel znajdziecie obszerną relację z naszego wyjazdu na Słowację.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz