czwartek, 1 sierpnia 2019

Atrakcje Dolnego Śląska - co warto zobaczyć

Dolny Śląska to niezwykle bogaty region obfitujący w szereg atrakcji turystycznych. To tu możemy podziwiać niezliczoną liczbę zamków i pałacy, ogrodów botanicznych, palmiarnii, parków.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie zaczynając od pięknej architektury a kończąc na górskich szlakach.

Oto nasza lista miejsc wartych odwiedzenia na Dolnym Śląsku:

 

1. Góry Stołowe z ich licznymi szlakami


Góry Stołowe –  swoją wyjątkowość zawdzięczają występowaniu rozmaitych form. Spotkamy tu masywne bloki skalne jak ,, skalne grzyby", wąskie labirynty - najbardziej popularne to Błędne Skały lub występujące po stronie czeskiej na wzniesieniu Ostaša lub szczyty- Szczeliniec Wielki. Część Gór Stołowych rozciąga się również po czeskiej stronie. U  naszych sąsiadów warto wybrać się na spacer przez Broumovské stěny, gdzie dominują węższe i wyższe formy skalne niż u nas.


 Błędne Skały

Ten labirynt skalny to wspaniała przygoda.  Ścieżka prowadzi przez sieć wąskich korytarzy i przejść. Bywa  naprawdę ciasno. Nałatwiej mają oczywiście dzieci. Nie warto zabierać ze sobą zbyt obszernego plecaka, bo może stanowić niezły kłopot podczas przeciskania się w labiryncie. Trzeba się nieźle nagimnastykować, by pokonać trasę. Samo przejście zajmuje niecałą godzinę i zapewnia wiele pozytywnych wrażeń. 


PARKING:
Samochód można zostawić na darmowym parkingu dolnym, skąd trzeba niestety przejść kawałek do wejścia na właściwy  lub skorzystać z opcji płatnego górnego parkingu (20 zł za wjazd) i tą opcję osobiście polecamy- szczególnie dla rodzin z dziećmi. Na wjazd na górny parking obowiązuje wjazd wahadłowy.  Dodatkowo należy wspomnieć, że wejście na szlak jest oddzielnie płatne 10 zł bilet normalny.

Skalne grzyby

Szlak rozpoczyna się obok Stroczego zakrętu. Jest to leśny szlak, gdzie co parę metrów możemy zobaczyć ogromne skalne grzybie okazy. Jest to szlak rzadziej odwiedzany, więc i z większą przyjemnością się tu spaceruje.  


Szczeliniec Wielki

Na szczyt wiedzie 665 kamiennych stopni, po pokonaniu których dotrzecie do schroniska. Z tarasów widokowych rozpościera się piękny widok. Następnie warto wybrać się na sam  wierzchołek, gdzie odnajdziecie tron Liczyrzepy, tam też przesiaduje Duch Gór.  Droga powrotna prowadzi przez piekło :) Trzeba wspomnieć o małej niedogodności - w sezonie na szlaku pojawiają się tutaj szalone tłumy, które korkują ciasne przejścia. Co czasem nie pozwala do końca cieszyć się urokami tego miejsca.


2. Wrocław- stolica regionu


Tu możliwości turystycznych jest wiele. Zaczynając od  spaceru w trakcie którego skupimy się na  poszukiwaniu krasnali, kończąc na rejsie po Odrze. Mamy do wyboru zwiedzanie starego miasta, Ostrówa Tumskiego, ogrodu botanicznego, ogrodu japońskiego, zoo z afrykanarium i wiele innych. Więcej informacji o stolicy Dolnego Śląska znajdziecie w tym wpisie.  Opisuję w nim gotową trasę zwiedzania Wrocławia w trzy dni. Oprócz atrakcji turystycznych Wrocław dysponuje również świetną ofertą restauracyjną- czego chcieć więcej. Miejsca gdzie warto zjeść we Wrocławiu możecie znaleźć w tym poście.


3. Miejscowości  uzdrowiskowe Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój, Kudowa Zdrój.Polanica Zdrój

Będąc na Dolnym Śląsku trudno jest pominąć jednego z najbardziej urokliwych miasteczek uzdrowiskowych jakim jest Polanica Zdrój. Jak przystało na zdrój oczywiście punktem obowiązkowym jest pijalnia oraz park zdrojowy. W 1991r. Polanicki Park Zdrojowy został wpisany do rejestru zabytków. Założenie parkowe podzielone jest na Park Centralny, Park Różaneczników, Park Józefa, Park Szachowy oraz Park Leśny. Jednym z głównych punktów jego zwiedzania, szczególnie przez dzieci jest chęć odnalezienia rzeźby niedźwiedzia. Możecie ją spotkać spacerując jedną z alejek oznaczonymi niedźwiedzimi łapami. Niedźwiedź został głównym bohaterem opowieści związanych z powstaniem uzdrowiska. A tak naprawdę wyznacza najdalszy zasięg lądolodu na ziemi kłodzkiej.

Duszniki Zdrój

Punktem obowiązkowym do odwiedzenia w Dusznikach jest młyn działający dawniej jako papiernia, w którym znajduje się obecnie Muzeum Papiernictwa. W Dusznikach znajduje się też fontanna, która istniała już w 1905 roku, a obecnie wykorzystywana jest przy wieczornych pokazach świetlnych. W tym  miasteczku uzdrowiskowym warto odwiedzić  też zabytkowy rynek czy teatr.  Ponadto Duszniki znane są jako ośrodek narciarski i miejsce wypadowe w góry. Warto wspomnieć także o organizowanych tam festiwalach Chopinowskich.

Oprócz tego działa tu kolejka Dusznicki Express - więcej informacji znajdziecie na stronie kolejki
A tu możecie sprawdzić rozkład jazdy i ceny biletów. Atrakcja ta oferuje trzy trasy przejazdów. Mamy do wyboru Trasę Duszniki, Zieleniec lub Karłów.


Jeżeli szukacie miejsca gdzie warto zjeść obiad w Dusznikach to możemy polecić Wam restaurację Dobre Smaki.

Kudowa Zdrój

To kolejne uzdrowiskowe miasto, które warto odwiedzić. Znajduje się tu zabytkowy Park Zdrojowy który powstał w połowie XVII wieku na wzór angielskich parków i zajmuje obecnie obszar 17ha. Latem na terenie parku zobaczyć można różne gatunku kaktusów i palm. Główna aleja spacerowa zakończona jest stawem zdrojowym. Na terenie Parku Zdrojowego znajdują się wszystkie eksploatowane źródła wód mineralnych, a także większość budynków i urządzeń leczniczych wraz ze słynną pijalnią wód. Dzięki temu Kudowa Zdrój jest postrzegana jako  jedno z najładniejszych sanatoriów w regionie.

Szczególnym miejscem które warto odwiedzić w Kudowie Zdroju jest dzielnica Czermna i znajdująca się tu wybudowana w stylu barokowym Kaplica Czaszek z 1776 roku. Jest to jedno z trzech takich obiektów znajdujących się w Europie. 


Dla młodszych turystów  z kolei polecamy Muzeum Zabawek "Bajka".  Znajduje się tu największa w Polsce wystawa zabawek. Możemy podziwiać eksponaty przedstawiające zabawki od starożytności po lata 80-te XX wieku. Wizyta w muzeum będzie na pewno doskonałą atrakcją dla całej rodziny.
 

Atrakcyjność Kudowy-Zdrój to przede wszystkim jej położenie. Miasteczko ma zaledwie nieco ponad 30 kilometrów kwadratowych, ale stanowi doskonałą bazę wypadową do całych Gór Stołowych, okolicznych miejscowości. Dodatkową atrakcją jest przejście piesze do Czech - Mala Cermna. 


Warto też wspomnieć o miejscu niezwykłym, które znajduje się po trasie z Kudowy do Polanicy. Jest to Ogród Japoński  położony na zachodnich zboczach Gór Orlickich w małej górskiej miejscowości- Jarkowie.  To piękne miejsce powstało dzięki pasji swoich właścicieli- głównie Pana Edwarda Majchera. Na kaskadowym terenie wybudowano kilka oczek wodnych i staw z malowniczo przecinającymi je wodospadami. Drzewa przycinane są zgodnie z zasadami japońskiej sztuki ogrodowej, ze specyficznym układem głazów, kamieni i żwirowymi ścieżkami tworzą przepiękne mini pejzaże. Zgromadzono tutaj setki roślin w tym: sosny, klony japońskie, cyprysy, magnolie, azalie, rododendrony, wiśnie, bambusy i wiele inny. Warto zwiedzić ten urokliwy zakątek.


4. Kłodzko- z twierdzą

W 1960 roku twierdza została oficjalnie uznana za zabytek i udostępniona turystom. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że w 1970 roku na terenie twierdzy nakręcono część zdjęć do ostatniego odcinka serialu Czterej pancerni i pies – odcinek pod tytułem Dom. Obecnie twierdza udostępniona jest do celów turystycznych i muzealniczych. Do tej pory prowadzone są prace renowacyjne, które mają na celu przywrócenie w znacznym stopniu dawnej formy i świetności twierdzy przyczyniającej się tym samym do rozwoju turystyki na Ziemi Kłodzkiej.


5. Złoty stok z kopalnią

Główną atrakcją jest tu podziemna trasa turystyczna. W jej skład wchodzi zwiedzanie „Sztolni Gertruda”, „Chodnika Śmierci” oraz jedynego w Polsce podziemnego wodospadu w „Sztolni Czarnej”. Na koniec zwiedzający mają możliwość wyjazdu na powierzchnię Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem. Należy dodać, że istnieje możliwość zobaczenia części chodników Sztolni Gertruda w sposób niekonwencjonalny tj. płynąc 15-osobową łódką o wdzięcznej nazwie Titanic. Podziemny Spływ odbywa się na odcinku ok. 200 metrów. Jest to dodatkowa atrakcja nie wchodząca w skład zwiedzania podstawowego.


Kopalnia ma też niezwykłą historię - w bocznych chodnikach, pełniących dawniej funkcję magazynów materiałów wybuchowych, urządzone było laboratorium J. Schärfenberga, człowieka, który w pogoni za eliksirem na długowieczność uzyskał z rudy arszenikowej potężną truciznę arszenik. Legenda mówi, że arszenikiem ze Złotego Stoku podtruwany był sam Napoleon. Ponadto idealną atrakcją jest tutejszy skarbiec. To tutaj można zobaczyć 1066 „złotych” sztabek odpowiadających 16 tonom złota uzyskanym w ciągu całego czasu pracy kopalni tj przez ok. 1000 lat. Na zakończenie zwiedzania, turyści mogą odwiedzić Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, gdzie znajduje się kolekcja tabliczek związanych głównie z przepisami BHP, z uwiecznionymi najróżniejszymi hasłami, instrukcjami i ostrzeżeniami. Więcej informacji na temat zwiedzania znajdziecie na stronie kopalni.

6. Zamek Książ i jego trasa podziemna

Zamek Książ to jeden z piękniejszych zamków w Polsce. Znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich. Pod względem wielkości jest trzecim zamkiem w Polsce. Zachwyca swoim pięknem i magiczną atmosferą. Przybywają tu rzesze turystów. Dlatego w sezonie warto zakupić wcześniej bilety przez internet, wtedy też unikniecie stania w długich kolejkach do kas. Dodatkową atrakcją dla wielbicieli II wojny światowej jest możliwość zwiedzania podziemnej turystycznej.


7. Wambierzyce

Wambierzyce to ważny ośrodek pielgrzymkowy i turystyczny, zwany śląskim Jeruzalem. Sanktuarium Maryjne związane jest z XII. wiecznym przekazem, legenda głosi jakoby niewidomy Jan z Ratna w tym miejscu odzyskał wzrok, a jego oczom miała ukazać się postać Matki Bożej. Obecnie w miejscu drewnianej kaplicy z 1263, o ciekawej barokowej architekturze znajduje się Bazylika pod wezwaniem Nawiedzenia NMP z początku XVIII wieku. We wnętrzu wykonana z drewna lipowego figurka Matki Boskiej Królowej Rodzin. Ponadto w Wambierzycach znajduje się ruchoma szopka z 1882 roku z ponad 800 figurkami, wykonana przez miejscowego zegarmistrza Longinusa Wittiga.


Jeżeli macie jakieś inne ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku to koniecznie się nimi podzielcie. 
Dodatkowo zapraszam Was do poprzedniego postu gdzie opisuję miejsce idealne na nocleg w tym przepięknym regionie Polski- co to za miejsce możecie przeczytać w tym poście.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz