poniedziałek, 31 sierpnia 2020

Słowacja miejsca które warto zobaczyć

 To był nasz drugi wyjazd na Słowację. Tym razem postawiliśmy na jej region wschodni zahaczając częściowo o atrakcje zlokalizowane na północy kraju.


Podczas tego wyjazdu odwiedziliśmy między innymi:

  • Bachledovą Dolinę z jej niesamowitymi chodnikami zlokalizowanymi w koronach drzew
  • Preszów
  • Koszyce
  • Bardiów
  • Humenne
  • Nestville Park- pierwszą destylarnię whisky na Słowacji


Bachledova Dolina- to miejsce pełne pięknych widoków. Ścieżka w Koronach Drzew Bachledka usytuowana jest na granicy Pienińskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego. Główny dojazd do Ścieżki w Koronach Drzew prowadzi z Bachledowej doliny (skrzyżowanie z drogi głównej pomiędzy miejscowościami Zdiar i Tatrzańska Kotlina). Droga jest dobrze oznakowana. Należy kierować się według znaków, prowadzących turystów do ośrodka BACHLEDKA Ski & Sun. 
 

Bilety wstępu na Ścieżkę w Koronach Drzew  można kupić w ośrodku Bachledka Ski & Sun a także bezpośrednio w kasie przy wejściu na Ścieżkę. Płatności za bilety dokonać można gotówką, tylko w walucie euro /€/ lub kartą płatniczą. Przy zakupie biletu ze zniżką dla dziecka konieczne jest przedstawienie dokumentu potwierdzającego wiek dziecka.

Na górę możemy dostać się za pomocą kolejki lub spacerem pod górę. Wjazd kosztuje 20 euro za osobę. Parking to koszt 3 euro za samochód. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie.  

Na szczycie, w środku panoramicznego tarasu wieży widokowej rozpięto sieć, po której można spacerować. Widok przez oka sieci w dół z wysokości 32 metrów zapewni duże emocje. 

Preszów - jest trzecim co do wielkości miastem Słowacji. W szczególności warto zobaczyć starówkę, która rozciąga się wokół rynku o układzie owalnicowym. Oprócz licznych kamieniczek możemy odwiedzić tu kościół św. Mikołaja, którego chlubą są organy jedne z największych na Słowacji. 

Na rynku mieści się dawny ratusz, a w jego podziemiach znajduje się Muzeum Wina. Warto tam zajrzeć po sporą dawkę wiedzy i historii o produkcji wina. Pan który tam pracuje opowiada o wszystkim z pełnią pasji. Na miejscu można też zakupić dobre Słowackie i nie tylko winno - i co nas bardzo zdziwiło cenna była niższa niż w markecie. Zwiedzanie kończy się degustacją, jednak trzeba pamiętać o rezerwacji, bo inaczej swoją wizytę zakończymy jedynie w muzealnym sklepiku- a szkoda. 

Więcej informacji znajdziecie na stronie muzeum.


Koszyce- zwiedzanie Koszyc rozpoczęliśmy od odwiedzin w ogrodzie zoologicznym. To miejsce zrobiło na nas bardzo pozytywne wrażenie. Ogród zoologiczny położony jest za miastem. Usytuowany jest na wzgórzach. Warto wspomnieć, że zaliczany jest do jednych z największych w Europie. 

Od niedawna też w ramach zwiedzania zoo możemy wykupić bilet do Dino Parku, który znajduje się na jego terenie. To idealna atrakcja dla dzieci. Uwagę przykuwają bardzo obszerne wybiegi dla zwierząt, widać, że panują tu naprawdę dogodne warunki. Alejki dla zwiedzających są także dość szerokie, co jest szczególnie istotne w dzisiejszych czasach. Nie odczuwa się tłoku, co pozwala na bezpieczne i wygodne zwiedzanie. 

Wśród ścieżek odnajdziemy liczne ławki, altanki, które pozwalają na chwilę wytchnienia podczas zwiedzania. Na terenie ogrodu zlokalizowane jest także miejsce gdzie bez przeszkód  możemy zorganizować ognisko lub rodzinnego grilla. Co dla nas było na plus, to fakt, że w zoo nie znajdziemy wiele stoisk z gadżetami ulubionymi przez dzieci, a tak obciążającymi kieszenie rodziców. 

Dokładne informacje dotyczące godzin otwarcia, oraz cen biletów znajdziecie na stronie zoo. 

Oprócz zoo w Koszycach zwiedziliśmy też starówkę, a w szczególności jej centrum ze słyną ulicą Hlavna. Piękne, kolorowe kamieniczki zachęcają do powolnego spaceru. W samym centrum znajduje się też majestatyczna katedra św. Elżbiety. Na obiad warto wybrać się do Haluskaren, gdzie serwowane są tradycyjne dania kuchni Słowackiej. To prawdziwy raj dla maniaków haluszków. Oprócz nich możemy także zjeść pierogi z bryndzą lub wybrać talerz mieszany, na który my się zdecydowaliśmy. Chociaż mój typ najlepszych pierogów z bryndzą nie został pobity- tu znajdziecie na nie namiar :) 

 Będąc w Koszycach warto też odnaleźć urokliwą uliczkę Hrnciarską, która słynie z lokalnego rzemiosła. Niestety podczas naszej wizyty sklepik był zamknięty. 


Bardiów/ Bardejov - średniowieczne miasteczko wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. Może pochwalić się śliczną starówką, wspaniałymi zabytkami i urokliwymi zakątkami. Centrum starówki stanowi rozległy rynek z trzech stron otoczony kamienicami z XIV - XVI w. Pośrodku rynku stoi ratusz, od 1905r. mieści się w nim Muzeum Szaryskie posiadające kolekcję rzemiosła cechowego i zabytków związanych z historią miasta. Od północy rynek zamyka kościół św. Idziego. 


Humenne -główną atrakcją miasta jest przede wszystkim pałac który był siedzibą najzamożniejszego rodu Górnych Węgier. Obecnie znajduje się tu muzeum. W parku za pałacem znajduje się niewielki skansen w którym prezentowane są różne typy budownictwa wiejskiego.Nestville Park- Warto odkryć urok jednego z najbardziej malowniczych zakątków północnej Słowacji, który położony jest u styku Tatrzańskiego Parku Narodowego, Pienińskiego Parku  Narodowego a Wyżyną Levocką. Od 2012 roku turyści mogą oglądać wystawę poświęconą procesowi destylacji i tradycyjnym rzemiosłom wszystko to znajdziemy w Nestville Distillery. Obiekt znajduje się w odległości 5 km od miasta Stara Lubovna, w wiosce Hniezdne. Należy zaznaczyć, że jest to pierwsza destylarnia whisky na Słowacji.   
 

Wystawa Nestville Distillery  składa się z trzech części:

  •  Historycznej - przedstawiające dawne rzemiosła związane z destylacją- podczasktórej mamy możliwość wybicia pamiątkowej monety
  • Współczesnej - gdzie zwiedzamy linię produkcyjną
  • Tradycyjnej - w której znajduje się magazyn dojrzewania whisky i sala rzeźbiona z ręcznie rzeźbionym w drewnie obrazem

Doskonałym zakończeniem zwiedzania jest część degustacyjna kiedy poznajemy sposób produkcji poszczególnych gatunków i mamy możliwość ich skosztowania. Na samym końcu czeka nas wizyta w sklepie z pamiątkami gdzie możemy zakupić produkty tu wytwarzane- i tu uwaga- cenny w nim są niższe niż w sklepie znajdującym się w tawernie. Zwiedzanie wystawy to koszt 8 euro za osobę, oddzielną opłatę należy uiścić za  degustację 3,5 euro za osobę. 


Na terenie Nestville Park znajduje się też bardzo dobra restauracja - Tawerna Nestville , a na łasuchów czeka też wizyta w pijalni czekolady - Nestville Chocolate.  


Zachęcam Was też do zapoznania się z naszymi poprzednimi postami na temat Słowacji:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz