niedziela, 17 marca 2019

Co przywieźć z Mauriutiusa?

Wybierając się na wakacje zawsze zastanawiamy się co warto przywieść z danego miejsca. Głównie stawiamy na lokalne produkty.

 Oto nasze pamiątki z Mauritiusa oraz parę dodatkowych inspiracji:

1. Herbata- Bois Cheri- na wyspie znajduje się zarówno plantacja jak i fabryka herbaty. Możecie też zwiedzić muzeum jej  poświęcone. Herbata ma tutaj doskonały mikroklimat do uprawy. Jest bardzo delikatna, więc nie zyska wielbicieli w tych którzy preferują bardziej mocne esencje. Najpopularniejsze rodzaje to te z dodatkiem wanilii lub cytryny.Warto zakupić ją w lokalnych marketach, bo cenna na lotnisku jest 2-3x wyższa.


2. Kawa - Cafe de Chamarel- jest tutejszą ciekawostką. Nie jest zbyt popularna wśród turystów. Ma specyficzny smak, lekko kwaskowaty, dlatego tylko prawdziwi smakosze docenią jej walory.

3. Cukier trzcinowy lub z dodatkiem wanilii- w XIXw. produkcja cukru była tu dominującą gałęzią rolnictwa. Świetną pamiątką jest zakup cukru z laskami wanilii.


4. Przyprawy- różnorodność kulturowa wpływa na kuchnię na Mauritiusie. Wyczuwa się tutaj wszechobecny zapach curry, chili, do tego dochodzą inspiracje kuchnią francuską. Z kolei bliskość oceanu to gwarancja świeżości ryb i owoców morza. Bardzo popularną rybą na Mauritiusie jest Marlin najczęściej serwowany w postaci wędzonej. Doskonałym pomysłem jest zakup przypraw. Poza tym są one tutaj bardzo tanie.

5. Przekąski - Banana chips, Orginal tasty Moolkoo- ciekawy smak, który warto spróbować.


6. Rum- Chamarel, Bougainville- rum produkowany z trzciny cukrowej. Można zakupić jego różne rodzaje np. z dodatkiem palonych ziaren tutejszej kawy lub z dodatkiem trawy cytrynowej. Warto wspomnieć, że tutejszy rum zajmuje wysokie miejsca w światowych rankingach. Ponadto można wybrać się z wizytą do  tutejszej rumiarni, aby zapoznać się z procesem produkcji tego trunku.


7. Wino z owoców liczi Takamaka- głównie polecamy aquarel, aperichy. Oryginalne, organiczne wino, które możecie zakupić wyłącznie na Mauritiusie. Posiada ono delikatny, orzeźwiający smak.


8.  Wizerunek DODO- w postaci figurek, magnesów. Dodo to symbol wyspy. Jego postać jest wszechobecna na Mauritiusie. Pierwszy raz spotykamy się z nim już na lotnisku- gdyż stempel wizowy przedstawia jego podobiznę. Niestety dodo jest już gatunkiem nieistniejącym. Był to ptak nielot, który niestety nie poradził sobie ze zmianami które przyniosła kolonizacja wyspy.


9. Biżuteria- Na Mauritiusie mamy dość duży wybór. Możemy wybierać wśród biżuterii sznurkowej, kamieni półszlachetnych, kamieni szlachetnych, pereł lub masy perłowej. Trzeba jednak uważać na chińskie podróbki.

10. Modele statków- to prezent dla prawdziwych koneserów. Wykonywane ręcznie z dużą precyzją. Niestety dość drogie, cena najmniejszych miniatur zaczynaja się od 100 dolarów.


Kupując pamiątki na Mauritiusie warto wybrać się do stolicy wyspy lub na punkt widokowy parku narodowego Black River Georges. Pamiętajcie, że warto się targować. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz