poniedziałek, 15 lipca 2019

Co warto zobaczyć na Mauritiusie?

Wakacje na Mauritiusie to doskonały pomysł na spędzenie urlopu w ciepłym, przyjemnym klimacie. Wyspa ma naprawdę wiele do zaoferowania. Oprócz cudownych plaż z jasnym piaskiem i turkusową wodą możemy zobaczyć rafy koralowe, tropikalne rośliny, ciekawe zwierzęta i liczne osobliwości przyrody.


Oto główne punkty, które warto odwiedzić na Mauritiusie:


Port Louis to stolica wyspy. Tutaj nowoczesne budynki stoją obok zabytkowych obiektów, meczetów oraz tradycyjnych targów. Warto na początek zobaczyć Aapravasi Ghat – niewielki kompleks budynków widniejących od 2006 roku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W latach 1834-1923 służyły jako brama wejściowa dla imigrantów zarobkowych z Indii. To jedno z niewielu tego typu miejsc na świecie. Ważnym punktem zwiedzania jest Blue Penny Museum z ciekawą kolekcją narodowych dzieł sztuki. Znajdziecie tam zbiór obrazów, map, rzeźb i oczywiście znaczków – pierwsze z nich wydawano na wyspie już w 1847 roku. Znaczki te, wydrukowane w ilości 500 sztuk techniką druku wklęsłego, uważane są przez filatelistów za jedne z najcenniejszych na świecie, a niezwykłości dodaje fakt, że najprawdopodobniej zachowało się już tylko 27 egzemplarzy na całym świecie. Popularnym celem wycieczek jest również Muzeum Historii Naturalnej, gdzie można zobaczyć wystawę poświęconą Dodo – wymarłego gatunku ptaka, występującego wyłącznie na Mauritiusie. Miłośnicy zakupów powinni koniecznie odwiedzić Central Market, które wypełnione jest owocami, warzywami, lokalnymi przekąskami i licznymi pamiątkami (targowanie się ze sprzedającymi jest niemal obowiązkiem). Kolejnym miejscem na zakupy jest centrum handlowe Caudan Waterfront. Na koniec warto zwiedzić cytadelę Fort Adelaide z której wierzchołka można podziwiać przepiękną panoramę gór otaczających Port Louis.


Ogród botaniczny Pamplemousses -położony jest około 11 km od stolicy wyspy. Uznawany jest za jeden z najpiękniejszych ogrodów botanicznych na świecie. Ten wyjątkowy ogród zajmuje powierzchnię ok. 60 akrów, co czyni go największym tego typu ogrodem na półkuli południowej. Rośnie tu ponad 500 gatunków roślin, w tym 80 gatunków palm. Prawdziwą atrakcją są jednak stawy pokryte kwiatami lotosu i gigantyczne lilie wodne Victoria Amazonica której liście dochodzą do 3 m średnicy. Ciekawym okazem roślinnym jest palma wachlarzowa- nazywana wachlarzowcem właściwym, która kwitnie tylko raz w życiu 50-60 lat, a potem obumiera.


Park narodowy Black River Gorges znajduje się ok. 25 minut jazdy samochodem od miejscowości Bel Ombre. Na jego obszarze można zobaczyć wiele endemicznych gatunków ptaków i roślin. Park oferuje turystom ok. 50 km tras pieszych, a miłośnikom adrenaliny – możliwość zjazdu na linie w dół kanionu, pomiędzy wodospadami. W parku znajduje się też najwyższy szczyt wyspy – Piton de la Riviere Noire – o wysokości 828 m n.p.m. Park jest obszarem ściśle chronionym. Punkt widokowy w Parku Black River Gorge  nie ma sobie równych. Możemy tu podziwiać niewielki 3,5 % fragment wyspy gdzie zachowała się dziewicza roślinność.


Wioska Chamarel -  osobliwością tego miejsca jest ziemia mieniąca się wieloma  kolorami- nazywana ziemią siedmiu kolorów. Całość stanowi piękny obraz stworzony wprost przez sama naturę.  Jest to niezwykłe zjawisko geologiczne.To falisto-wyboisty grunt pokryty bazaltowym piaskiem mieniącym się siedmioma odcieniami. Tajemnicą niezwykłych, różnokolorowych pasów są drobne, cykliczne pęknięcia, dzięki którym powstają warstwy nowych kolorów. Okolice Chamarel znane są także z uprawy kawy arabica i jednego z najpiękniejszych na wyspie wodospadów. Będąc w tym regionie warto wybrać się do restauracji Le Chamarel. Pozwala ona delektować się doskonałymi daniami w otoczeniu jednego z najbardziej spektakularnych widoków na wyspie. Na koniec posiłku można spróbować miejscowej kawy, która ma lekko kwaśny posmak.


Park Casela- to miejsce gdzie na 14 ha endemicznego lasu będziecie mogli zobaczyć egzotyczne zwierzęta takie jak: lwy, nosorożce, antylopy, żyrafy. Będąc w parku warto skusić się na wycieczkę safari, gdzie na terenie imitującym afrykańską sawannę można podglądać zwierzęta. Poza tym park oferuje spacer z lwem.


Półwysep Le Morne Brabant jest to najbardziej wysunięta na zachód części wyspy. To urzekające miejsce zostało w 2008 r. wpisane na listę UNESCO. Warto wybrać się tam na małą wspinaczkę z samego rana. Bez większego wysiłku zdobędziemy 3/4 szczytu. Pozostała część zarezerwowana jest dla bardziej doświadczonych spinaczy. Tu już warto być zaopatrzonym w odpowiedni sprzęt i obuwie.Koniecznie pamiętajcie też o wodzie do picia. Widoki z góry urzekają każdego swoim pięknem.


Ganga Talao jest to położone na wysokości ok 600 m n.p.m. jezioro wulkaniczne, gdzie znajduje się najbardziej święte miejsce w religii hinduskiej na Mauritiusie, świątynia poświęcona Shivie. Jezioro Grand Bassin uważane jest  przez hindusów za święte. Mieszkańcy Mauritiusa wierzą bowiem, że ma ono połączenie z Gangesem w Indiach, przez to stało się miejscem kultu i pielgrzymek. Otoczone jest hinduskimi świątyniami i ołtarzami pomniejszych bogów. Warto przyjrzeć się składaniu ofiar boskim posągom. Jeziora strzeże wysoki na 33m pomnik hinduskiego bóstwa Shivy.


Plaża Gris Gris – najbardziej na południe wysunięty punkt na wyspie, gdzie majestatyczne fale oceanu, efektownie rozbijają się o wulkaniczne klify. Chociaż nie jest to idealne miejsce do kąpieli, to widok fal rozbijających się o krawędzie klifu jest naprawdę niesamowity.


La Vanille Crocodile Park- jest to malowniczy rezerwat przyrody, gdzie spotkamy krokodyla nilowego, żółwia olbrzymiego oraz zobaczymy kolekcję przepięknych motyli i owadów. Turystów szczególnie zachwycają żółwie olbrzymie. Osobniki dziś spotykane na wyspie zostały sprowadzone z Seszeli.


Wulkan Trou Kanaka- badacze uważają, że to właśnie ten dziś wymarły wulkan był przyczyną eksplozji, która doprowadziła do powstania wyspy. Obecnie nie wygląda już tak imponująco, przypomina raczej niewielkie jezioro. Na miejscu można go podziwiać z puntu widokowego.


Bois Cheri to zarówno fabryka, jak i największa na wyspie plantacja herbaty. Koniecznie spróbujcie zielonej herbaty lub mieszanek  z dodatkiem wanilii lub cytryny.  Domaine des Aubineaux – dom wybudowany w stylu kolonialnym, przekształcony obecnie w muzeum herbaty. Można tu zobaczyć proces jej produkcji i spróbować różnych gatunków tego napoju w malowniczo położonej restauracji.


Cap Malheureux- to osada rybacka położona na szczycie Mauritiusu, z której rozciąga się malowniczy widok na trzy wulkaniczne wyspy – Coin de Mire, Ile Ronde i Ile Plate. Błękitne wody lagun są idealne do nurkowania i snorkelingu. Dodatkową atrakcją miasteczka jest kościół Notre-Dame Auxiliatrice z charakterystycznym, czerwonym dachem.


Więc jak widzicie Mauritius to wyspa bogata w atrakcje turystyczne. Życzę Wam udanych urlopów. Koniecznie napiszcie jak udała się Wam wizyta na Mauritiusie. Dodatkowo pamiętajcie, że na blogu znajdziecie gotową listę pamiątek jakie warto zakupić na Mauritiusie, informacje ogólne dotyczące wyspy oraz recenzję hotelu RIU Le Morne. Miłej lektury :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz